Ratownicy wykonujący zadanie na Kaplicówce podczas ostatnich edycji mistrzostw.

W drugi weekend lutego w Skoczowie odbędzie się III edycja Zimowych Mistrzostw Ratowniczych. Już po raz kolejny w naszym regionie rywalizować będą najlepsi ratownicy z całej Polski zrzeszeni w jednostkach współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także studenci kierunków medycznych.

W sobotę i niedzielę, 12 i 13 lutego, w 10 konkurencjach zlokalizowanych na terenie gminy Skoczów rywalizować będą ekipy z całego kraju – dwa zespoły przyjadą aż z Gdańska, ale pojawią się również ekipy m.in. z Łodzi, Nysy czy Skierniewic. Po raz pierwszy w Zimowych Mistrzostwach wystartuje również drużyna reprezentująca Skoczów –  uczniowie klasy pożarniczej w ZSTiO w Skoczowie.

Głównym organizatorem mistrzostw od lat pozostaje Stowarzyszenie Fluo Team. Warto jednak nadmienić, że w samą organizację zawodów zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób oraz wiele instytucji.

Przeprowadzenie tak dużego wydarzenia byłoby niemożliwe bez wsparcia władz samorządowych gminy Skoczów i powiatu cieszyńskiego, a także lokalnych jednostek OSP na czele z jednostką OSP Wiślica współorganizującą z nami zawody. Każda pozoracja w zależności od poziomu trudności angażuje od kilku do kilkudziesięciu osób, a w ocenianie zadań zaangażowanych jest ponad 20 sędziów – mówi dyrektor mistrzostw rat. med. Filip Fluder.

Kolejny raz część zadań będzie przeprowadzona w miejscach łatwo dostępnych dla obserwujących. Nie zabraknie również najbardziej widowiskowej pozoracji zdarzenia masowego. Ubiegłoroczne ćwiczenia z zakresu postępowania w wypadku masowym, w których udział wzięło ponad 200 ratowników i strażaków, były jednymi z największych na Śląsku w ciągu ostatnich lat.

mat. pras. Stowarzyszenie Fluo Team

Content retrieved from: https://www.skoczow.pl/aktualnosc-1695-zbliza_sie_iii_edycja_zimowych.html.