Papa zazwyczaj kojarzy nam się z materiałem, który stosuje się wyłącznie na dachy. Za jej pomocą można zabezpieczyć wszelkie powierzchnie dachowe przed wilgocią i przeciekami. Okazuje się jednak, że ten produkt może być bardziej uniwersalny, a przy tym niezwykle praktyczny i skuteczny w działaniu. Chodzi konkretnie o papę w płynie, która jest nie tylko znakomitym materiałem uszczelniającym, ale też upiększającym.

Naprawa spękanego komina

Dekoracyjna papa w płynie należy do materiałów elastycznych, który idealnie się sprawdza jako powłoka zabezpieczająca powierzchnie zewnętrzne. Stosuje się ją przede wszystkim jako materiał ochronny, a jej zastosowane ma bardzo szeroki zakres. Korzystając z papy w płynie, można na przykład uszczelnić komin, który zalicza się do niezwykle istotnych elementów każdego budynku przemysłowego i mieszkalnego. Trzeba pamiętać, że z biegiem lat zewnętrzna strefa kominowa się zużywa i mogą się na niej pojawić pęknięcia. Jeśli ten mankament zostanie zaniedbany, to po pewnym czasie przeniknie do jego wnętrza wilgoć. Jest na to proste rozwiązanie. Papa w płynie (https://cws.expert/index.php/produkt/cws-r-canada-waterproof-system-guma-w-plynie-1l/) znakomicie sobie z tym poradzi.

Renowacja przydomowych konstrukcji

Innym elementem, w którym możemy użyć papy w płynie, jest wiata na drewno. Ten rodzaj prostej budowli jest często wykorzystywany w przydomowych ogródkach. Zazwyczaj magazynuje się tu drewno opałowe do pieca lub kominka. Wiata powinna zapewniać idealną ochronę przed deszczem i wilgocią. Żeby jednak tak było, musi posiadać szczelny dach. Jeśli użyjemy do tego papy w płynie, to możemy być pewni, że składowane drewno nie zamoknie i będzie się idealnie nadawać na opał w chłodniejszych miesiącach roku. Ten rodzaj uszczelniacza sprawdzi się również w przypadku drewnianego domku letniskowego czy przeciekającego wagonu kolejowego, który pełni rolę domku wczasowego. Czasami wystarczy odrobina kreatywności, by za pomocą papy w płynie nie tylko zabezpieczyć dach przed spływającą wodą, ale także nadać mu ciekawy efekt kolorystyczny. Dzięki temu przyjemniej nam będzie spędzać wolny czas na łonie natury.

Dobry sposób na starzejące się okna i drzwi

Do architektury ogrodowej zalicza się także wszelkie elementy ogrodowe dla dzieci, takie jak piaskownica czy letni domek. Kiedy powstają, prezentują się znakomicie, ale z czasem stają się nieszczelne, farba płowieje, na konstrukcjach metalowych pojawia się rdza i glony. Pomalowanie papą w płynie tego typu elementów nada im zupełnie nowy wygląd i dodatkowo je uszczelni. Papy w płynie możemy też użyć do renowacji drewnianych okien i drzwi. Z pewnością będzie to szybsze i tańsze rozwiązanie niż wymiana na nowe. Jeżeli odnawianie okien i drzwi będzie wymagało jedynie uszczelnienia miejsc, przez które dostaje się woda, to dzięki użyciu papy w płynie osiągniemy bardzo dobre efekty przy niskim nakładzie pracy. Trzeba przy tym pamiętać, by dobrze przygotować powierzchnię przed zastosowaniem papy. Chodzi o przetarcie powierzchni drewnianych papierem ściernym i ewentualne uzupełnienie ubytków lub pęknięć. Jeżeli powierzchnia jest mocno zużyta, to trzeba będzie z pewnością usunąć całą farbę, by proces naprawczy przebiegł pomyślnie.