dzieci podczas zajęć

Maj w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Skoczowie

2 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w skoczowskich obchodach Święta Flagi RP oraz Święta Konstytucji, na których to odśpiewały hymn państwowy oraz uczestniczyły w atrakcjach dla najmłodszych na rynku.

 5 maja w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Higieny Rąk. W tym dniu w każdej grupie odbyły się tematyczne zajęcia, skoncentrowane na higienie rąk. Rozmawialiśmy o tym, że od właściwej higieny dłoni może zależeć nasze zdrowie. Wszystkie zajęcia i zabawy miały charakter samodzielnych działań dzieci, wspomaganych prezentacjami, ilustracjami tematycznymi, literaturą, piosenką. Dzięki doświadczeniom dzieci przekonały się jak ważna jest rola mydła i ciepłej wody. Wszyscy po raz kolejny utrwalali poszczególne etapy mycia rąk. Dzieci wykonywały także różnorodne prace plastyczne, plakaty, których motywem przewodnim były oczywiście dłonie.

Następnie dzieci z grupy „Sówki” wybrały się na spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skoczowie. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogły poznać specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta. Podczas spotkania strażacy uświadomili dzieciom jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, oraz jak powiadomić służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy.

Wielką radość przedszkolakom sprawiło obejrzenie z bliska wozu strażackiego oraz zapoznania się z jego wyposażeniem.

W ramach współpracy ze Skoczowskim Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci z grupy „Biedroneczki” założyły w naszym przedszkolu „Łąkę kwietną”.

Ponadto dzieci z wszystkich grup wraz z Paniami z przedszkola, udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Skoczowie, gdzie czekała na nie Pani Bibliotekarka. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci podziękowały pani bibliotekarce za oprowadzenie po świecie książki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i pełen wrażeń.

10 maja starszaki wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki w Ochabach. Już na samym początku czekały na nie same atrakcje:„Dom do góry nogami”, Mini Zoo, Park Linowy, Park Miniatur, Park Dinozaurów, Zwierzęta Tropikalne, Kino 6D, „Małpi Gaj” oraz plac zabaw z dmuchańcami i trampolinami. Przedszkolaki zmęczone ale szczęśliwe wróciły do przedszkola 😉

 Grupa „Sówki” zakończyła projekt pod hasłem „Łąka”. Dzieci najpierw zgromadziły wszystkie skojarzenia związane z łąką. Następnie mali badacze wyposażeni w lupy udali się na pobliską łąkę. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości. Przedszkolaki chodziły po łące i obserwowały ją „gołym okiem” i przy użyciu lupy: trawy, kwiaty, zioła i owady. Dzieci poznały rośliny, owady, ich życie i zwyczaje w dużym powiększeniu z nieco innej perspektywy. Ponadto „Sówki” w toku realizacji projektu zdobywały wiedzę w różnorodny sposób: słuchały wielu ciekawych opowiadań i wierszy, uczyły się piosenek związanych z łąką, oglądały filmy edukacyjne, a do tego wykonały wiele prac plastycznych. Uczestniczyły również w warsztatach pszczelarskich oraz robiły miód z mniszka. W realizację projektu byli zaangażowani także rodzice, którzy podczas zajęć warsztatowych, z różnych materiałów -wraz z dziećmi- wykonali przepiękną łąkę. Następnie brali udział we wspólnych zabawach matematycznych oraz ruchowych.

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji dzieci z grupy „Sówki” aktywnie włączyły się w działania, których celem było budzenie świadomości na temat pożyteczności pszczół, pokonywanie strachu przed tymi owadami, ale również pomoc pszczołom w ich przetrwaniu. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody. Zabawy ruchowe, muzyczne, zagadki, działania matematyczne podkreśliły atrakcyjność zajęć. Ponadto wykonały piękne prace plastyczne.

PP2 Skoczów

Content retrieved from: https://www.skoczow.pl/aktualnosc-1890-maj_w_przedszkolu_publicznym_nr_2_w.html.