Psychologiczna pomoc poprzez Internet jest świadczona często i różnymi dostępnymi metodami. To, co aktualnie jest najbardziej popularnym rozwiązaniem z zakresu pomocy psychologicznej online, to bez wątpienia kontakt przy pomocy wideokonferencji. Pamiętajmy, że jest to jednak niejedna forma, z jakiej można skorzystać.

W czasach, kiedy psychoterapia online (https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/centrum-psychoterapii) była na początkowej fazie rozwoju, specjaliści wykorzystywali do kontaktu z pacjentami tradycyjne środki komunikacji tekstowej, a były to chociażby wiadomości e-mail, czy też popularne komunikatory. Tego typu rozmowy miały charakter wsparcia oraz konsultacji. Nie mniejszą popularnością cieszyły się też fora internetowe, które były moderowane przez specjalistów psychologii. Od tego momentu ewoluowało to jednak znacząco. Dziś, psychoterapia przy pomocy Internetu jest już ogólnodostępna i stanowi idealne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, w których trudniej o fizyczny dostęp do specjalistów. To też wyjście dla wszystkich przebywających za granicą, którzy nie są w stanie skorzystać z pomocy w obcym dla siebie języku.

Jakie zalety i wady posiada psychoterapia online?

Próbując wyłonić plusy i minusy psychoterapii przez Internet, na pewno należy zacząć od niewątpliwej korzyści, czyli ogromnej elastyczności oraz dostępności terapeutów, znacznie przewyższającej niż w momencie, kiedy mamy do czynienia z fizycznym spotkaniem w gabinecie. Terapie online są też niewątpliwą oszczędnością czasu, umówienie się na kontakt wideo, nie tracimy czasu na dojazd. Tego typu rozmowa jest zwykle łatwiejsza, niż bezpośredni kontakt, a szczególnie w przypadku, kiedy osoba z problemami zgłasza problem z doświadczeniami przemocowymi. Trudno jest opowiadać o przemocy seksualnej osobie, która widzi się bezpośrednio obok siebie, a jednak przy wyłączonej kamerze, będzie to zdecydowanie łatwiejsze. Kontakt poprzez Internet bardzo pomaga w przypadku przełamania własnego lęku lub wstydu.

Oprócz zalet, terapia online ma też pewne wady, a stanowią one często te same przykłady co zalety. To np. brak bezpośredniego kontaktu, czy też brak możliwości poruszania się w przestrzeni. Z tego też powodu niektóre interwencje terapeutyczne po prostu nie mogą zostać wykonane. Idealnym przykładem jest tutaj terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń lękowych, w której przewiduje się zastosowanie eksperymentów, na bazie których pacjent może doświadczyć lęków przy terapeucie.

Inny przykład to techniki terapii schematu, przy których pracuje się z krzesłami. Pacjent podczas sesji przesiada się pomiędzy krzesłami, które mają odzwierciedlać jego różne części. Ten tryb pracy bywa niemożliwy do wykonania, kiedy terapia jest realizowana online.

Nawet te ograniczenia nie oznaczają jednak, że pomoc terapeutyczna poprzez Internet jest zła. Wiele zaburzeń lękowych można leczyć w ten sposób, natomiast wymaga to pewnej kreatywności ze strony specjalisty, a z kolei pacjent musi być poinformowany o tym, jakie możliwości leczenia ma lekarz, a także, że istnieją pewne ograniczenia wynikające z tej właśnie formy kontaktu.